Ekspeditsioonid

Kaart TAAM seenekogu Euraasia ekspeditsioonidega 1956-2005

Esimesel mükoloogilisel ekspeditsioonil 1956. aastal Karpaatias käis Erast Parmasto üksi, Ain Raitviiriga mindi järgmisel aastal koos Komisse. Järgnesid iga-aastased ekspeditsioonid tollase Nõukogude Liidu vähe-uuritud seenestikuga piirkondadesse, mida tehti kuni aastani 1992 kokku üle 150 (vaata kaarti Euraasia ekspeditsioonidega).

Seente elurikkuse poolest oli huvipakkuvam Venemaa Kaug-Ida, Primorski ja Habarovski krai sealsete Kedrovaya Pad´i, Lazo, Ussuriyski ja Bolšehehtširski looduskaitsealadega. Mõned ekspeditsioonid tehti polaaraladele Venemaa Sahha Vabariigi (Jakuutia) ning Tšukotka ja Magadani oblastitesse.

Kogumisretki korraldati Kesk-Aasiasse, Tian-Šani mäestikku Kõrgõzstanis ja Kasahstanis, Pamiiri ja Pamiiro-Alaisse ning Tigrovaya Balka looduskaitsealale Tadžikistanis ning Kopet Dagi mäestikku Türkmenistanis. Peamiselt lehikseente uurijatele olid huvipakkuvad Usbekistani ja Türkmenistani kõrbed.

Mitmed ekspeditsioonid korraldati Venemaal Siberisse, Taimõri poolsaarele või Altai mägedesse ning Baikali järve piirkonda. 1970-tel oli eriprojektiks Krasnodari krai Kaukaasia looduskaitseala seenestiku inventuur.

Sageli uuriti Baltimaid, Ukrainat ja Valgevenet ning Venemaa Euroopa osa, millele alates 1980ndatest lisandus Skandinaavia. Peale 1992. aastat jõuti ka Euraasiast väljapoole, Gröönimaale ja Põhja-Ameerikasse.

Logistika neil seeneretkedel oli keeruline, orienteerumiseks nappis kaarte. Aitasid isiklikud suhted kohalike metskondade ja teadusasutuste töötajatega, kes juhatasid kätte kasvukohti, aitasid korraldada ööbimist ja transporti. Sellise vaevaga kogutud eksemplarid on meie seenekogus väga suure väärtusega ja meie ülesanne on neid võimalikult hästi säilitada ning vahendada uurijatele üle ilma.

Add a new location