Seente eluskultuuride kollektsioon [TFC]

Ajalugu

Seente eluskultuuride kollektsioon sai alguse 1970. aastal endises Teaduste Akadeemia Zooloogia ja Botaanika Instituudis seoses prof. Erast Parmasto ja tema grupi uuringutega perekonna Phellinus liikide süstemaatikas. Kollektsiooni esimeseks ja pikaajaliseks haldajaks oli bioloogiakandidaat Leili Järva. Ekspeditsioonid maailma erinevatesse paikadesse on lisandanud kollektsiooni tüvesid paljudest piirkondadest, eriti rohkelt Venemaa Kaug-Ida aladelt, Kesk-Aasiast, aga ka Põhja–Ameerikast. Alates 2000. aastast on kollektsioon maailma kultuurikollektsioonide föderatsiooni World Federation for Culture Collection (WFCC) liige akronüümiga TFC - Tartu Fungal Culture Collection. Kokkuleppel on sama akronüümiga Tartu ülikooli loodusmuuseumi seenekultuurikogu.

Kogu kirjeldus

Kultuure kasvatatakse katseklaasides kahes korduses vastavale liigile sobival kaldagar-söötmel ning säilitatakse olenevalt tüve nõudmistest kas jahekappides + 6 - +8 °C juures, inkubaatoris +16-+18 °C või toatemperatuuril. Aastal 2009.a. viidi ca 500 isolaati paralleelsele säilitamisele krüoviaalides steriilses destilleeritud vees. Isolaatide ümberkülve teostab kogu haldav kuraator vastavalt vajadusele iga 12-18 kuu järel.

TFC tuubid
TFC tassis

 

 

 

 

 

 Isolaatide koguarv kollektsioonis on ca 1200, neile lisanduvad monospoorset tüved. Kollektsioonis on esindatud ühe või enama isolaadiga ca 400 seeneliiki (liikide nimekiri). Kandseentest (Basidiomycetes) on arvukamalt esindatud puitulagundavad seened, neist liigirikkaimad perekonnad Phellinus ning Hymenochaete. Viimastel aastatel on lisandunud endofüütsete seente isolaate Eesti Maaülikooli mükoloogide teadustööst. 

Kasutamine

Kollektsiooni baasil on valminud mitmed üliõpilaste lõpu- ja, magistritööd ning kaks doktoritööd, mitmeid teadusartikleid. Teaduslikel eesmärkidel toimuv kultuuride vahetus on töö lahutamatu osa ning Tartu kollektsiooni tüved on leidnud kasutamist välismaal.

 

Kontaktisik (kuraator): Anu Kollom (anu.kollom@emu.ee)
Tel: 7311 885
Aadress: Seente eluskultuuride kollektsioon
Põllumajandus- ja keskkonnainstituut
Kreutzwaldi 5, 51006 Tartu, Estonia

14/03/2019
© 2017 EMU Loodusteaduslikud kogud Kontakt: kogud [ät] emu.ee