Seente ja taimehaiguste herbaarium [EAA]

Seente ja taimehaiguste herbaarium (Lepiku herbaarium)

Ajalugu

Kogu asutati 1922. aastal Tartu Ülikooli taimehaiguste kabineti juurde Raadil tollase botaanika professori Fjodor Bucholtzi (1872-1924) eestvõttel eesmärgiga omada võrdlusmaterjali talunike poolt saadetud värske materjali määramiseks. Aastast 1929. asus taimehaiguste katsejaama juhatama Bucholtzi õpilane, fütopatoloogia ja taimekasvatuse õppejõud Elmar Leppik (1898-1978). Toetamaks õppe-ja teadustööd osteti mitmeid olulisi eksikaatkogusid Euroopast, soetati üpris täielik erialaline raamatukogu  ning tehti välitöid herbaariumi täiendamiseks Eestis. Kollektsioonis on esindatud olulisemad Euroopa eksikaatide autorid: J.A. Bäumler, E. Kari, A. Kirulis, K. Linkola, F. Petrak, J. Smarods, K. Starcs jt.  Oluline on Bucholtzi pärandisse kuulunud herbaarium (üle 2400 eksemplari) ja E. Leppiku poolt 1922–1944 peamiselt Eestist kogutud seened.  Elmar Leppik emigreerus 1944. aastal. Sõjaolukorras  õnnestus kogu  Raadilt siiski  päästa ja  järgnevatel aastakümnetel paiknes kogu Tartu Ülikooli botaanikaaia naabruses Laial tänaval,  hiljem Eerikal ning 2013. aastal koliti kogu uutesse hoidlaruumidesse Kreutzwaldi tänaval.  Põhjalikuma ülevaate herbaariumi ajaloost annab  E. Parmasto artikkel. Viimasel poolsajandil on kogu täiendanud põhiliselt Eestist kogutud materjaliga fütopatoloogid K. Kivi, P. Põldmaa, A.-L. Sõmermaa.

Põhirõhk on kogus parasiitsetel mikroseentel ning kultuurtaimede kahjustajatel. Kollektsioon on tähtis Eesti seenestiku uurimisel, sisaldades esimeste Eesti professionaalsete mükoloogide uurimistöö tõendeksemplare. Säilikud on nii paberümbrikes kui herbaarlehtedel koos substraattaimega. Kokku on kollektsioonis ca 23 000 eksemplari, neist Eestist pärit seeni on umbes kolmandik.

Kasutamine

Kogu kasutamine teadustöös oli aktiivne enne 1943. aastat, kui publitseeriti ligi 100 teadustööd ja 300 taimekaitset populariseerivat teavikut põllumeestele. Välja anti eksikaatkogud: A. Käsebieri - Taimehaiguste kogu Eestis I (1924) ja E. Leppiku - Fungi Estonici Exsiccati I–VI (1931–1942)

Kogu on täielikult andmebaasistatud aastal 2011. ja eksemplaride andmed (kokku 23051) on leitavad aadressil:

Raamatukogu

Seenekogu juurde kuulub Eesti vanim mükoloogiaalne teadusraamatukogu. Täpsem teave raamatutest on leitav ESTER andmebaasis (EMÜ raamatukogu, Leppiku fond;sisaldab 790 raamatukirjet ja üle 10 ajakirja).

Kadri Pärtel (kadri.partel@emu.ee)
Aadress: Seente herbaarium